Close
176 W street name, New York, NY 10014
+1(800)123-4566
info@yoursite.com
Mity i stereotypy w medycynie estetycznej z perspektywy lek. med. Edyty Adamczyk-Kutery

Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością wśród pacjentów? Czy mężczyźni również odwiedzają gabinety medycyny estetycznej? Jakie mity zniekształcają jej wizerunek? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam lek. med. Edyta Adamczyk-Kutera.

Misja – Medycyna Estetyczna: Jakie stereotypy dotyczące medycyny estetycznej najbardziej blokują jej rozwój na świecie?

lek. med. Edyta Adamczyk-Kutera: Według mnie i lekarzy, z którymi współpracuję, jest to fobia, a dokładniej strach przed igłą. Pacjenci po prostu boją się igły, nakłuwania. Pojawia się u nich blokada i mówią: „nie poddam się żadnemu zabiegowi”.

ME: Jak wygląda pozycja medycyny estetycznej w kontekście mitów i stereotypów w Polsce?

E.AK Medycyna estetyczna jest dziedziną coraz lepiej rozumianą przez ogół pacjentów. Nie mniej na jej temat wciąż funkcjonuje wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że zabiegi estetyczne zmieniają twarz pacjenta. Nie jest to prawda, zabiegi te mają działanie terapeutyczne, służą poprawie wyglądu, a nie jego zmianie.

ME: Który z mitów jest najbardziej niedorzeczny według Pani?

E.AK: Powiększanie ust toksyną botulinową typu a. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że usta powiększane są za pomocą kwasu hialuronowego. Botoks służy głównie do wygładzania zmarszczek.

ME: Jaki zabieg jest najbardziej popularny?

E.AK: Najbardziej popularne są procedury odmładzające z użyciem toksyny botulinowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się również mezoterapia

ME: Z czym najczęściej klienci zgłaszają się do Pani?

E.AK: Pacjenci najczęściej decydują się na zabiegi z użyciem toksyny botulinowej lub innych wypełniaczy, a także na mezoterapię.

ME: Ilu ma Pani klientów płci męskiej?

E.AK: Mężczyźni to nadal zdecydowana mniejszość, stanowiąca około 10-15% pacjentów.

ME: W jakim są wieku?

E.AK: Mężczyźni odwiedzający gabinet medycyny estetycznej zwykle mają około 40 lat.

ME: Czy zdarzyło się Pani odmówić klientowi zabiegu?

E.AK: Wykonania zabiegu odmawiam jedynie w przypadku braku posiadanych kwalifikacji.

ME: Czy często zdarzają się pacjenci uzależnieni od zabiegów, którzy wyglądają dobrze, a mimo to wymyślają kolejne zmiany?

E.AK: Pacjenci z dysmorfofobią, czyli osoby cierpiące na zaburzenia lękowe związane z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie, na szczęście stanowią niewielki procent pacjentów.

ME: Czy proponowała Pani takiej osobie wizytę u psychologa?

E.AK: Pacjent zgłaszając się na zabieg, przychodzi z określonym problemem ale to rolą lekarza jest wyjaśnić mu, jaki jest mechanizm powstawania tego problemu. Z tego powodu często wspólnie z pacjentem korygujemy plan leczenia.

ME: Jak ocenia Pani potencjał polskiego rynku w kontekście zabiegów medycyny estetycznej?

E.AK: Medycyna estetyczna to dziedzina stale rozwijająca się poprzez rozwój technik, ale i wzrost ich dostępności.

lek. med. Edyta Adamczyk-Kutera – absolwentka Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Akademii Medycznej w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging. Wyróżniona absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wykładowca na kongresach międzynarodowych (Kapsztad, Rzym, Lwów) i krajowych. Trener i szkoleniowiec.
Wykładowca na międzynarodowych i krajowych kongresach z zakresu medycyny estetycznej, m.in.: w Rzymie, Kapsztadzie, Miami, Lwowie, Warszawie, Toruniu. Współpracuje z Podyplomową Szkołą Medycyny Estetycznej oraz z Europejskim Centrum Szkoleniowym Fenice.
Konsultantka programu przeciwstarzeniowego LEAP.
Propagator holistycznego podejścia do medycyny estetycznej. Wychodzi z założenia, że leczenie i profilaktykę należy rozpoczynać od diagnozowania przyczyn, a nie walki z objawami.
W Kaczyńscy Clinic wykonuje zabiegi medycyny estetycznej, m.in.: PLEXR, wypełniacze, mezoterapię, osocze bogatopłytkowe, toksynę botulinową, peelingi, laseroterapię.