‘Zabiegi medycyny estetycznej to zabiegi powodujące przerwanie ciągłości skóry i jak każda ingerencja w ludzki organizm, łączy się z pewnym ryzykiem.
Z tego też względu należy wybierać kliniki, w których zabiegi przeprowadzają dyplomowani i doświadczeni lekarze.’
Na temat zabiegów medycyny estetycznej krąży wiele legend. Pojawiają się pogłoski o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą poddanie się określonym procedurom, o nienaturalnych efektach liftingu i o kosztach nadwerężających portfele klientów. Przekazywane z ust do ust historie wypaczają nasze poglądy, a często rozpowszechniane są przez osoby, które nie mają na ten temat wiedzy. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się zrodzonej z niewiedzy i domysłów otoczce medycyny estetycznej, by zweryfikować nieprawdziwe informacje i dotrzeć do jej prawdziwego źródła. Przyjrzyjmy się bliżej tym mitom.
Uważaj, bo możesz oszpecić swoją twarz!
Zabiegi medycyny estetycznej to zabiegi powodujące przerwanie ciągłości skóry i jak każda ingerencja w ludzki organizm, łączą się z pewnym ryzykiem. Nie oznacza to jednak, że pacjent opuści gabinet z inną twarzą, gdyż medycyna estetyczna to dziedzina przeznaczona właśnie dla lekarzy. Tego rodzaju zabiegi przeprowadzają dyplomowani i doświadczeni lekarze. W zaufanym, cieszącym się wieloletnią praktyką gabinecie – każda procedura jest wykonywana w sposób bezpieczny i przy możliwie jak najwyższym komforcie pacjenta; ewentualne skutki uboczne są tymczasowe i na ogół ustępują samoistnie. Warto pamiętać o tym, że zastosowane preparaty mają ograniczony czas działania, co sprawia, że należy je powtarzać dla uzyskania najlepszych efektów.
Zabiegi medycyny estetycznej są związane wyłącznie z odmładzaniem twarzy
Nic bardziej błędnego. Owszem, medycyna estetyczna jest związana z zabiegami anti-aging, nie mniej oferowane zabiegi pozwalają również usunąć defekty skóry i zmiany chorobowe, wyleczyć trądzik, zamknąć naczynka krwionośne za pomocą systemu laserowego, wymodelować twarz i sylwetkę, zlikwidować niechciany tatuaż, zatrzymać proces wypadania włosów bądź usunąć nadmierne owłosienie. Zabiegi medycyny estetycznej poprawiają nie tylko wygląd, ale też niwelują wiele uciążliwych dolegliwości, przy czym korzystnie oddziałują na kondycję psychofizyczną pacjentów.
Botoks paraliżuje mięśnie twarzy, powodując efekt maski
Jeśli pragniemy zachować naturalny wygląd, zastosowanie małej dawki botoksu wyraźnie odmłodzi naszą twarz i nie przyczyni się do powstania sztucznego efektu. I w tym przypadku doskonale sprawdzi się zasada złotego środka, czyli umiar. Botoks, toksyna botulinowa typu a, jest stosowana w celu wygładzenia drobnych zmarszczek. Rzeczywiście, jej działanie polega na osłabieniu siły skurczu mięśni mimicznych, których nadaktywność przyczynia się do powstawania zmarszczek na twarzy. Nie mniej, po iniekcji toksyny botulinowej w odpowiednie miejsce, mięśnie nie tracą elastyczności i nadal możemy marszczyć czoło, ściągać brwi i uśmiechać się. Umiejętnie zaplanowany zabieg z zastosowaniem optymalnej dawki wypełniacza w połączeniu ze zmysłem estetycznym i plastycznym to gwarancja uzyskania naturalnych efektów.
Zabiegi medycyny estetycznej są bolesne
„Chcesz być piękna, musisz cierpieć” – tak twierdzi wiele kobiet, decydujących się na skomplikowane i inwazyjne zabiegi odmładzające lub korzystające z oferty chirurgii plastycznej. Każdy z nas ma inny próg bólu. Zabiegi medycyny estetycznej cechują się małą inwazyjnością, na ogół też odbywają się bez konieczności zastosowania znieczulenia. Często wręcz przy tego typu zabiegach znieczulenie jest niewskazane. Procedury są wykonywane nie przy użyciu skalpela, a za pomocą m.in. lasera lub igły, która im mniejszą ma średnicę, tym mniej jest odczuwalna przez pacjenta. Priorytetem medycyny estetycznej jest poprawa fizjologii i stymulacja organizmu do procesów regeneracyjnych. W dalszej kolejności można rozważyć poddanie się ewentualnej korekcji defektów.
Zabiegi medycyny estetycznej są zbyt kosztowne
Odwiedzając stronę pierwszego lepszego gabinetu medycyny estetycznej, natychmiast rozwiejemy nasze wątpliwości dotyczące kosztów zabiegu. Cena nie jest tak wygórowana, jakby mogło się wydawać. Przekonanie, że zabiegi upiększające są dedykowane wyłącznie osobom majętnym i sławnym, nie jest prawdziwe. Korekcja najbardziej newralgicznych partii ciała wymaga zainwestowania nie więcej niż około 200-300 zł w miesiącu. Poddanie się takiemu zabiegowi przynosi długofalowe i zdecydowanie lepsze i szybsze efekty. Okazuje się, że roczne koszty korzystania z zabiegów medycyny estetycznej są niewiele większe od kwoty, którą przeznaczamy co roku na usługi fryzjerskie w renomowanym salonie.
Zabiegi medycyny estetycznej wykonasz w każdym gabinecie kosmetologicznym
Zabiegi medycyny estetycznej oraz czynności wykonywane przez kosmetyczkę to całkowicie dwie różne sprawy. I choć niektóre z procedur są wykonywane przez kosmetologa – te związane z przerwaniem ciągłości naskórka może przeprowadzić wyłącznie dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Kosmetyczka oferuje zabiegi mające na celu oczyszczenie, nawilżenie i rewitalizację skóry ciała, przy czym odbywają się one na powierzchni skóry, jednak specjalistami w tej dziedzinie są kosmetolodzy. Kosmetolog to osoba często współpracująca z lekarzami medycyny estetycznej, a jego kompetencje są znacznie większe od kompetencji kosmetyczki. Procedury związane z penetracją głębszych warstw skóry, tj. iniekcje wypełniaczy, mezoterapia igłowa, epilacja laserowa i wiele innych inwazyjnych zabiegów może być przeprowadzanych wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej. Do tego celu konieczne jest zapewnienie sterylnych warunków, wysokiej jakości sprzętu medycznego oraz obecność dyplomowanego i doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.
Istnieje wiele różnych mitów na temat zabiegów medycyny estetycznej. Zanim podpiszemy się pod którymś z nich, warto zgłębić wiedzę w tym temacie. Zabiegom medycyny estetycznej poddajemy się nie tylko z powodu potrzeby upiększania się bądź pragnienia zatrzymania młodości, ale także w celu usunięcia bolesnych i uciążliwych dolegliwości chorobowych. Nieestetyczne blizny, rzednące, osłabione włosy, nadmierne pocenie się czy nadmiar tkanki tłuszczowej to problemy natury estetycznej i zdrowotnej. Ponadto defekty urody negatywnie wpływają na nasz nastrój i samoocenę. Za pomocą zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej możemy skutecznie i na długo usunąć zarówno objawy, jak i przyczyny wielu schorzeń. Zabiegi medycyny estetycznej są stosowane w ramach profilaktyki przedwczesnego starzenia się. Oprócz zdrowej diety, ruchu i właściwego nastawienia – skorzystanie z określonych zabiegów estetycznych może pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie. Kuracja odmładzająca działa nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz, m.in. stymulując komórki do samoregeneracji i neokolagenezy.