Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej? Wybór w głównej mierze zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać, a także od kompetencji osób związanych z branżą beauty.
Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej? Wybór w głównej mierze zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać, a także od kompetencji osób związanych z branżą beauty. Jeśli zależy nam na pielęgnacji ciała, wówczas warto skorzystać z pomocy kosmetyczki lub kosmetologa. W przypadku zabiegów związanych z naruszeniem bariery skórnej – jedyną kompetentną w tym obszarze osobą jest lekarz medycyny estetycznej. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy salonem kosmetycznym, a gabinetem medycyny estetycznej?
Lekarz medycyny estetycznej czy kosmetyczka?
Zabiegi odbywające się na głębszych poziomach skóry – w skórze właściwej i w tkance podskórnej – wyznaczają granicę, za którą rozciąga się obszar działań lekarza, a kończą się kompetencje kosmetologa. Penetracja głębszych warstw skóry stymuluje ją do regeneracji np. za pomocą medycznych peelingów występujących w dużych stężeniach. W przypadku klinik wszelkie zabiegi wykonywane są wyłącznie przez dyplomowanych lekarzy medycyny estetycznej. Wśród tego rodzaju zabiegów możemy wybierać pomiędzy laseroterapią, a działaniem fal akustycznych, między liftingiem z użyciem botoksu, a procedurą anty-aging wykorzystującą kwas hialuronowy. Zabiegi te pozwalają uporać się z wieloma dolegliwościami chorobowymi, takimi jak nadmierna potliwość, łysienie, miejscowa otyłość, zmiany skórne lub blizny, czego nie możemy oczekiwać, odwiedzając kosmetyczkę.
‘Zabiegi odbywające się na głębszych poziomach skóry – w skórze właściwej i w tkance podskórnej – wyznaczają granicę, za którą rozciąga się obszar działań lekarza, a kończą się kompetencje kosmetologa.’
Kosmetyczka i kosmetolog zapobiegają procesowi starzenia się skóry – podczas gdy lekarze medycyny estetycznej – cofają jego skutki. Nie należy jednak kojarzyć medycyny estetycznej wyłącznie z procedurami odmładzającymi, gdyż obszar działań w tej branży jest znacznie szerszy. Zabiegi medycyny estetycznej są przeprowadzane bez użycia skalpela, a najbardziej inwazyjnym narzędziem jest igła, za pomocą której do ciała pacjenta aplikowane są m.in. nici liftingujące czy odżywcze koktajle witaminowe. Medycyna estetyczna wykorzystuje innowacyjne i wysoce zaawansowane technologicznie urządzenia takie jak lasery, systemy emitujące fale radiowe czy ultradźwięki. Rezultaty często są widoczne bezpośrednio po zabiegu, a efekty utrzymują się przez miesiące, a nawet lata.
Czym się różni kosmetyczka od kosmetologa?
Gabinet medycyny estetycznej to obszar działań dyplomowanego lekarza, lecz w jaki sposób dowieść, że osoba zachęcająca nas do skorzystania z zabiegów upiększających w gabinecie kosmetycznym jest w 100% kosmetyczką lub kosmetologiem? Kosmetyczką może być osoba, która zarówno posiada wykształcenie kosmetyczne, jak również osoba wykorzystująca w pracy wiedzę zdobytą podczas licznych szkoleń lub kilkudniowego kursu. Do zadań kosmetyczki należy pielęgnacja urody, co również znajduje się w zakresie obowiązków kosmetologa. Podstawowa różnica między nimi polega na sposobie uzyskiwania kompetencji, m.in. w przebiegu kształcenia się i zdobywania doświadczenia. Kosmetologiem może być osoba licencjonowana, magister bądź absolwent studiów (w tym również podyplomowych). Zanim odwiedzimy salon kosmetyczny, należy zdać sobie sprawę z tego, że rezultaty po wykonanym zabiegu będą krótkotrwałe, co wiąże się z większą częstością jego powtarzania. W salonach kosmetycznych uwaga skoncentrowana jest na powierzchownej pielęgnacji ciała, nie mniej jednak zabiegi przeprowadzane przez kosmetologa pozwalają złagodzić podrażnienia na skórze, usunąć niedoskonałości, ujednolicić jej koloryt i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Wizyta u kosmetyczki to także swego rodzaju forma relaksu. Do kosmetyczki udamy się w celu wykonania takich zabiegów jak m.in. manicure, pedicure, regulacja brwi czy depilacja woskiem. Oczyszczenie, nawilżenie i odświeżenie skóry to doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Musimy jednak wiedzieć, że dopiero w gabinecie medycyny estetycznej pojawia się możliwość usunięcia blizn i innych dolegliwości chorobowych dzięki zastosowaniu bardziej inwazyjnych zabiegów.
Jak wybrać odpowiedni gabinet medycyny estetycznej?
Każda kto korzysta z zabiegów medycyny estetycznej, musi zdecydować o miejscu ich wykonania. Co należy wziąć pod uwagę? Gabinety medycyny estetycznej dysponują sprzętem (często nowoczesnym), który jest obsługiwany przez wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy. Profesjonalistę rozpoznamy podczas pierwszej wizyty w gabinecie, w czasie której lekarz przeprowadzi z nami rzetelny wywiad. Podczas takiej konsultacji pacjent pozna szczegóły dotyczące zabiegu i ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Rozmowa ze specjalistą pozwoli nam uzyskać jak najwięcej informacji o przebiegu procedury i o tym, jakich efektów możemy się spodziewać. Każdy zabieg znajdujący się w ofercie, a w szczególności procedury wymagające dłuższego gojenia się skóry lub głębokiej penetracji skóry powinny być przeprowadzane w sterylnych warunkach i przy użyciu wysokiej jakości sprzętu. Laserowa epilacja, peelingi medyczne, mikronakłuwanie, podawanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, mezoterapia, iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej oraz wszelkiego rodzaju iniekcje powinny być wykonywane przez lekarza, obecnie wielu specjalistów zajmuje się medycyną estetyczną (lekarze rodzinni, ginekolodzy, chirurdzy, dermatolodzy, stomatolodzy oraz inne specjalizacje). Warto więc zapytać o kompetencje tych lekarzy w zakresie medycyny estetycznej. Obecnie lekarze mają do dyspozycji Podyplomowe Szkoły kształcące w tym zakresie, a także dużą ofertę warsztatów organizowanych w Polsce, możliwość wyjazdu na zagraniczne staże oraz uczestnictwa w kongresach, na których doszkalają się i zdobywają nową wiedzę.